Ko slēpa mājsaimniecības tehnikas pārdevējs!?

Mājsaimniecības preču lietošanas instrukcijas - iesaka tulkošanas birojs 18
Mājsaimniecības tehnikas lietošanas instrukcijas tulkošana

Brīdinājums - nelietot bez iztulkotas instrukcijas

Informācijā, ko apkopojis Valsts valodas centrs, var secināt, ka pircējam var „paveikties” nopirkt praktiski jebko bez lietošanas instrukcijas jeb pamācības valsts valodā: sākot no pārtikas precēm un beidzot ar dārgiem auto. Kā liecina fakti, preces cena, te nav noteicošā, bet gan tirgotāja attieksme pret valsts valodu. Un daudzos gadījumos tirgotāja nevērīgā attieksme pret valsts valodu ir sasaistāma ar tikpat nevērīgu, pat nicinošu attieksmi pret pircējiem.

Par to uz savas ādas dabūjis pārliecināties arī klients Edgars. Viņš bija iecerējis kopā ar ģimeni pavadīt jauku pēcpusdienu, kopā gatavojot maltīti. Edgars  veikalā „X” nopircis mini cepeškrāsni. Taču, to izsaiņojot, bijis ļoti vīlies. „Instrukcijas nebijis ne latviešu, ne krievu un pat ne angļu valodā!” sašutis pircējs. Tiesa, instrukcija bija pievienota, turklāt tā bijusi iztulkota vismaz septiņās dažādās valodās. Tikai ne latviešu!

Edgaru visvairāk satraucis tas, ka viņš  pamanījis treknu uzrakstu: „Nekādā gadījumā nepieslēdziet šo ierīci, neizlasot instrukciju!” Jo, ja prece tiek sabojāta, nepareizi  lietojot jeb „pircēja vainas dēļ”, veikals atsakās to nomainīt pret citu un preci nav arī iespējams nodot garantijas remontā. Šādu apstākļu samulsināts, Edgars zvanījis uz veikala  elektropreču nodaļu, un saņēmis norādi: «Zvaniet rīt!» Nākamajā dienā atbilde tāda pati: «Piezvaniet rīt!»

Pēc trešā zvana, kad Edgars piedraudēja sūdzēties Valsts valodas centram, pārdevēja solīja sazināties ar veikala vadītāju, taču arī negalvoja, ka pēc noteikta laika instrukciju latviešu valodā varēšot saņemt. Zvanu tā arī nesagaidījis Edgars izlēmis sūdzēties Valsts valodas centrā.

Pēc tam jau notikumi sākuši virzīties straujāk. Edgaram no veikala tiešām piezvanījuši un teikuši, ka nepieciešamo instrukciju viņš varot saņemt veikalā. „Lai gan instrukcija bija latviešu valodā, man ir aizdomas, ka tā paredzēta nevis tam plītiņas modelim, ko nopirku, bet citam - līdzīgam.”Šajā situācijā viņu visvairāk aizvainojusi veikala visai nevērīgā un pat nicinošā attieksme pret pircēju.